Lazer Epilasyon Genel Bilgi

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin tedavisinde devrim yaratmıştır. Parlak kırmızı lazer ışınları koyu renkli kıl foliküllerini yakar ve büyümelerini baskılar. Vücudun; koltukaltları, bikini bölgesi, bacaklar, omuzlar, gövde, sırt gibi tüm kısımları bu yolla kıllardan temizlenebilir. Birkaç seans gerekir ve en iyi sonuç koyu renkli kıllarda elde edilir. Beyaz kıllarda ise lazerle  başarı oranı yoktur.
Estepoint Lazer klinikleri olarak  tüm cilt tiplerinde etkin sonuçlar alabilmek için Alexandrite lazer, Nd:YAG lazer, Diode Lazer kullanıyoruz. Vücudun farklı kısımları ve farklı cilt tipleri farklı sonuçlar verebilir, bu yüzden tedaviyi düşünüyorsanız lütfen aşağı kısmı okuyunuz.

Lazer Epilasyon için kimler uygundur?

Lazer epilasyon koyu renkli istenmeyen tüyleri olan herkes için uygundur. Beyaz, sarı ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez. Kızıl ve soluk renkli tüyler ise zayıf yanıt verir. En iyi sonuç koyu kahverengi ve siyah tüylerde alınır. Tüm cilt renklerinde ve tiplerinde erkekler ve bayanlar bu uygulamadan yararlanabilir. Biraz bile bronzlaşmış bir teniniz varsa, ya da bronzlaşıyorsanız lazer epilasyon uygulaması yaptırmamalısınız.

Diğer epilasyon tedavileriyle karşılaştırıldığında lazer tedavisi nasıldır?

Lazer tedavisi ağdadan, tıraş etmekten, yolmaktan ve tüy dökücü kremlerden daha fazla kılsız  zaman aralığı sağlar. Lazer ışınlarının boyutundan dolayı iğneli epilasyondan  daha fazla miktarda kıl tedavi eder.

Lazer epilasyon çalışma mantığı

Parlak lazer ışığı koyu renkte olan her şeyi yakar. Kıl folikülleri aralarındaki siyah renkli kılların yakılmasıyla zarar görebilir. Vücuttaki foliküllerin çoğu yerinde ve kılsız bir biçimde durur. Bu kalan foliküller lazer ışığından etkilenmez. Yine de, her kıl büyümesinde tedavinin tekrarlanmasıyla bu foliküllerin çoğu en sonunda lazere maruz kalacaktır. Lazere maruz kalmış bir folikülün iyileşmesi, ne kadar ısındığına bağlıdır.
Bu teknik, o alandaki kıllarda cildinizdekinden daha fazla koyu renkli pigment bulunmasına ve böylece cilt serin tutulurken kıl köklerinin yakılabilmesine dayanır.

Lazer epilasyonun istenmeyen etkileri var mıdır?

Kısa süren ve soğuk hava ile rahatlatılabilen bir rahatsızlık hissi olur. Tedavi yapılan bölge kızarır ve bir saat süresince kıl köklerinde kabarıklıklar olabilir. Cilt bir-iki gün hassas olabilir. Ciltte soyulma ve kabuklanma ile beraber koyu lekeler şeklinde cilt renginde geçici değişmeler meydana gelebilir. Düşük güçte uygulanan tedavi kıl büyümesini uyarabilir. Bu, kahverengi ciltlere çok dikkat edildiğinde var olan bir olasılıktır.

Tedavi ne kadar güçlü olmalıdır?

Tedavi ne kadar güçlü olursa kıllar üzerinde etki o kadar iyi olur, ancak ciltte de bir o kadar fazla istenmeyen etki meydana gelir. Yüksek güçte tedavi ile birkaç gün için kızarıklık, şişme ve hassasiyet oluşabilir.
Daha uzun kılsız zaman aralıkları için uygulanması gereken asgari tedavi miktarı cildinizin toleransına bağlıdır, bu da bu istenmeyen etkilerin bir kaçını tecrübe edeceğiniz anlamına gelmektedir. Bizler sizin tedavinizin ne kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak sizin tarafınızdan yönlendirileceğiz.

Lazer tedavisinden önce nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?

Tedaviye başlamadan birkaç hafta önce kıllarınızı yolmaya ve ağda yapmaya son vermeniz çok önemlidir. Tıraş edebilir ya da kesebilirsiniz. Bunun sizin için zor olabileceğini biliyoruz ancak iyi sonuçlar alabilmek için bu önemli. Tedaviler arasında kıllarınızı yolma arzusuna da direnmelisiniz. Yapay bronzluk ise tamamen geçmiş olmalıdır.

Tedavi sonrasında nasıl bir bakım yapılmalıdır?

Soyulmayı önlemek için sly 100 krem gibi sade bir nemlendirici nazikçe uygulanmalıdır. Lazere maruz kalan alanlara 25 faktör veya üzeri güçlü bir güneş kremi sürme alışkanlığını da edinmelisiniz. Bu tüm cilt renkleri için geçerlidir ve çok önemlidir. Eğer yaz tatilinde cildiniz biraz bile bronzlaşırsa bir sonraki tedavide yanıklara daha meyilli olacaksınız demektir.